Strona 1 z 4

Tempomat DIY

: 6 paź 2017, 20:45
autor: miszczu77
Od dłuższego czasu chciałem założyć sobie tempomat do auta. W multipli taki założyłem i sprawdzał się bardzo dobrze w dłuższych trasach. Niestety w doblo multijet 120KM (w multipli z takim samym silnikiem również) fabryczny tempomat został wycięty z oprogramowania i nie da się go uruchomić. W związku z tym zacząłem się zastanawiać nad własnym rozwiązaniem, które zastąpiłoby oryginał. Wiem, że są dostępne tempomaty uniwersalne, które działają dobrze, jednak cena w okolicach 1500 zł niestety jest nieadekwatna do tego, co otrzymujemy.

Materiał przedstawiam bardziej jako ciekawostkę, bo nie zamierzam rozpocząć seryjnej produkcji, ale jakby ktoś miał pytania, to postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości. Z góry zaznaczam, że nie ponoszę odpowiedzialności za szkody, które może nieść za sobą podłączenie takiego tempomatu.

Całe rozwiązanie (tak, jak w tempomatach uniwersalnych) polega na wpięciu się w wiązkę pedału gazu i "emulowaniu" sygnału z potencjometru po aktywacji urządzenia. W autach, w których gaz sterowany jest linką, takie rozwiązanie się nie sprawdzi.

Założenia:
- ma utrzymywać zadaną prędkość;
- musi się rozłączać po wciśnięciu pedału gazu lub hamulca;
- ma mieć możliwość regulacji zadanej prędkości w trakcie aktywacji tempomatu;
- ma mieć możliwość przywrócenia ostatniej zadanej prędkości;
- sygnał pedału gazu musi być nadrzędny wobec sygnału ze sterownika tempomatu.

Komponenty użyte do projektu:
- przetwornica step-down (do zredukowania 12V do 5V);
- moduł arduino (w tym wypadku arduino pro micro, ale może być w sumie dowolne);
- dwa przetworniki DAC MCP4725;
- przekaźnik dwukanałowy;
- kilka rezystorów;
- do tego jakaś manetka i trochę kabli do podłączenia.
Ja podłączyłem jeszcze sobie wyświetlacz w celach diagnostycznych, żeby testować prawidłowość działania czujników.
Jako manetkę wykorzystałem joystick zbliżony tego z playstation, ale może być wykorzystana manetka z alfy 147 lub 156, kwestia odpowiedniego zaprogramowania arduino.

Sama elektronika jest bardzo prosta i bazuje na gotowych rozwiązaniach. Sygnał potencjometru pedału gazu sterowany jest napięciem 0-5V (dla ciekawskich to są dwa potencjometry - jeden z napięciem 0,7-4,0V, a drugi z połową tego napięcia dla bezpieczeństwa). Głównym problemem było zaprogramowanie wszystkiego w taki sposób, żeby wszystko działało.
Chodzi zwłaszcza o to, żeby wszystko odbywało się płynnie i bez szarpania.

W tym momencie praktycznie wszystko pracuje zgodnie z założeniami. Nie powoduje żadnych błędów w komputerze. Jedynie występują niewielkie wahania prędkości przy podjazdach i zjazdach. Może uda się to wyeliminować w przyszłości, ale i tak efekt jest bardzo zadowalający.

Poniżej kilka zdjęć:

Re: Tempomat DIY

: 8 paź 2017, 09:34
autor: Paarys
Genialne! Dobra robota. W imieniu swoim i wszystkich kolegów serdecznie dziękuję za tego typu dokładne poradniki "krok po kroku". Doblo co prawda nie mam ale chętnie w przyszłości zamontuję taki tempomat w Multipli, tak że doświadczenie kolegi z pewnością się przyda. Czekamy na więcej. Takie poradniki są bezcenne, nie mając dużych umiejętności, można projekt wykonać. :)

Re: Tempomat DIY

: 8 paź 2017, 11:45
autor: pawel1812
Ciekawy pomysł.
Drobna uwaga co do wykonania płytki - tak ustawiamy w opcjach drukowania, aby otwory się wytrawiły. Mamy wtedy bardzo ułatwione wiercenie - tak jak byśmy zapunktowali.
Jest dużo programów do projektowania PCB, które to ułatwiają, ja używam Altiuma, ale wykonanie zlecam w prototypy.com.pl, nie chce mnie sie bawić w wytrawianie, wiercenia, robiłem to za młodu, jak nie pracowałem i nie miałem pieniędzy. Płytki z firmy są lepsze, z soldermaską, cynowaniem, opisówką.

Re: Tempomat DIY

: 8 paź 2017, 15:10
autor: miszczu77
Paweł, dzięki za uwagę odnośnie otworów. Do projektowania płytki używałem do tej pory Inkscape i dziurki muszę sobie dorobić ręcznie. Kiedyś zainstalowałem sobie jakiś program do tego celu (Fritzing), ale po pierwszych próbach nauki sobie odpuściłem. Chyba trzeba będzie wrócić do nauki, bo szykuję następny projekt, ale tym razem nie motoryzacyjny.

Paarys, z tym dokładnym poradnikiem krok po kroku to bym nie przesadzał. Na razie podałem tylko podstawowe informacje i potrzebne komponenty. Oczywiście, jakby ktoś miał chęć wykonania tempomatu we własnym zakresie, to mogę udostępnić wszystkie dane. Natomiast bez podstawowej wiedzy o elektronice i programowaniu się tego nie założy.

Może kiedyś będę miał więcej czasu, to będę w stanie zrobić takie płytki na zamówienie.

Re: Tempomat DIY

: 8 paź 2017, 17:36
autor: softart
Bartek płytki masz w większej ilości ? Jeśli nie to możesz udostępnić schemat ?

Re: Tempomat DIY

: 8 paź 2017, 17:47
autor: miszczu77
No niestety zrobiłem tylko na swoje potrzeby.
Mogę udostępnić bez problemu, tylko przygotuję jakiś opis, żeby było wiadomo, co jest, do czego.

Re: Tempomat DIY

: 8 paź 2017, 19:40
autor: softart
to poproszę i zamówię u chinczyka wykonanie. Zmieści się na wymiarach 100x100 mm ? bo koszty wyjdą najniżej :D

Re: Tempomat DIY

: 8 paź 2017, 21:33
autor: miszczu77
Zmieści się w tych wymiarach. Oczywiście nie licząc przekaźników.
Takich, jak tu:
Obrazek

Re: Tempomat DIY

: 9 paź 2017, 11:48
autor: pawel1812
Wykonanie płytek się zamawia w prototypy.com.pl, jest kalkulator kosztów na stronie. Tylko trzeba prawidłowo przygotować dokumentację produkcyjną (wygenerowanie właściwych plików), bo inaczej dużo doliczą.
Kika sztuk PCB u Chińczyka wcale nie jest tak tanio.

Re: Tempomat DIY

: 9 paź 2017, 13:28
autor: softart
nie wiem, nie znam się :) ale na szybko wyszło drożej niż u chinczyka :P