Obrazek

Urzeknie Was moja historia ;)

Tu się chwalimy tym, czym jeździmy!
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
jarki
Posty: 5
Rejestracja: 25 gru 2016, 12:33
Multipla: JTD 120 Km 2007
Lokalizacja: Stróże Nowy Sącz
x 1
Kontakt:

Urzeknie Was moja historia ;)

#1 Post autor: jarki » 27 sty 2017, 11:37

Cześć wszystkim.
Chciałbym podzielić się z Wami historią jaka mi się przydarzyła. Pod koniec zeszłego roku chwaliłem Wam się Multiplą Mk2 którą kupiłem sobie pod choinkę.
Auto było sprowadzone z Danii . Jakież było moje zdziwienie gdy po zrobieniu tłumaczeń okazało się że samochód zarejestrowany jest jako ciężarowy i posiada tylko 3 miejsca z przodu. Oczywiście fizycznie miejsc było 6 ale w papierach 3. W Starostwie powiedziano mi żebym zdobył papier na przeróbkę na osobowe, zrobił przegląd i przyjechał zarejestrować auto. Na stacji diagnostycznej powiedziano mi jednak że od lipca 2016 zmieniły się przepisy i takiego auta nie da się już przerobić na osobówkę. 15 lat to robiono ale nagle ktoś w rządzie stwierdził że jednak nie umieją tego robić no i się skończyło :(
Obdzwoniłem chyba stacje diagnostyczne we wszystkich województwach i każdy mówił mi to samo. Oddaj pan auto i tyle :(
Znalazłem firmę która profesjonalnie zajmuje się przeróbką samochodów i oni powiedzieli że to zrobią. Uspokoiłem się więc akurat na Sylwestra i Nowy rok miałem spokój ducha. Po nowym roku dzwoniąc na okręgową okazało się że owszem, firma może mi to przerobić ale oni i tak nie podbiją przeglądu :/ (oddaj pan to auto).
Jedyne wyjście w tej sytuacji to jazda do Warszawy do ITSu i tam zrobienie testów wytrzymałościowych nowych siedzeń i pasów ale to zazwyczaj kosztuje więcej niż samochód.
W końcu nie mając z nikąd pomocy zadzwoniłem do ITSu . I wreszcie tam mnie uspokojono.
Otóż nasz Mulcia jest oryginalnie Wanem i jeśli siedzenia są w oryginalnych zaczepach to wystarczy wypis z homologacji od Fiata i potem rzeczoznawca który to wszystko potwierdzi. No a potem standard czyli stacja diagnostyczna i rejestracja.
Ok znowu trochę się uspokoiłem. Niestety nie na długo.
Pojechałem do salonu fiata gdzie potraktowano mnie jak intruza który czegoś chce ale im nie bardzo chce się tego podejmować. Dowiedziałem się tylko że nie dostanę NIGDZIE takiej homologacji. Jedynie w salonie w którym auto pierwotnie było sprzedane ( DK).
Masakra. Zadzwoniłem do innego salonu i tam kazano mi się skontaktować z Fiat Auto Poland w Bielsku Białej. Po kilku przełączeniach mnie po różnych rozmówcach w końcu trafiłem na człowieka który podał mi email na który miałem opisać sytuację.
W odpowiedzi na email napisano mi iż Fiat Poland nie ma takiej homologacji ponieważ auto nigdy nie było w Polsce ani kupione ani zarejestrowane.
Nie mniej jednak informują że samochód z fabryki wyjechał jako osobowy. I przesłali homologację samochodu identycznego z moim.
Dzięki Bogu mojemu rzeczoznawcy to wystarczyło. Z tym że przestał się odzywać na jakiś tydzień. Wychodziłem już z siebie.
W końcu umówiliśmy się i przyjechał auto obejrzeć. Właściwie obyło się bez problemów chociaż przednie pasy nie miały metek co nie uszło jego uwadze.
Kilka dni później zadzwonił że był jeszcze dopytać w starostwie i okazuje się że muszę mieć papiery z Danii na to kto te tylnie siedzenia wsadził w zaczepy :/ Po negocjacjach udało się załatwić aby taki papier wystawiła Polska firma. Załatwiłem więc to i w końcu rzeczoznawca wystawił POZYTYWNĄ opinię o przekwalifikowaniu samochodu. Przy przeglądzie też nie obyło się bez problemów bo diagnosta nie wiedział kompletnie co ma robić w takiej sytuacji i wydzwaniał do różnych ludzi a każdy mówił mu coś innego. W końcu pojechałem do dyrektora wydziału komunikacji i ten mi wszystko wytłumaczył. Na 10 minut przed zamknięciem starostwa, po 33 dniach od kupna UDAŁO się zarejestrować Multiplę jako osobówkę :) Oklaski :)

Podsumowanie. Trzeba uczyć się języków, poza tym po nowych przepisach gdyby samochód pierwotnie wyszedł z fabryki jako ciężarowy nie dało by się tego załatwić już nigdy.
Oczywiście cała ta sytuacja dla mnie wyglądała o wiele bardziej tragicznie w rzeczywistości, niż to wygląda teraz opisane na forum :)
Pozdrawiam, spokojny już Jarki :)
1 x

Awatar użytkownika
Lukasz30
Posty: 478
Rejestracja: 22 wrz 2015, 14:14
Multipla: JTD, 115 KM 2002r
Lokalizacja: Poznań
x 11

Re: Urzeknie Was moja historia ;)

#2 Post autor: Lukasz30 » 27 sty 2017, 12:35

O ja pier....co za durne przepisy! Nerwy swoje ale pewnie kasy też sporo na to wszystko straciłeś. Fajnie że się udało!
0 x

Awatar użytkownika
U-47
Posty: 106
Rejestracja: 20 gru 2016, 17:50
Multipla: Mk1 1.6 PB Yaris Verso 1.3VVTi
Lokalizacja: Poznań
x 2

Re: Urzeknie Was moja historia ;)

#3 Post autor: U-47 » 27 sty 2017, 13:31

Pełen szacun ;-) ja bym chyba usiadł i płakał albo jeździł jako 3 osobowy i liczył na zdrowy rozsądek/wyrozumiałość policjantów (co przy statystycznie 1 wyrywkowej kontroli na 2 lata mogłoby się udać). BTW miałem też kiedyś jazdy ze starostwem - nie chciano mi zarejestrować motocykla ponieważ jedna cyferka była nieczytelna na homologacji. Czy starostwo się ugięło? A gdzie tam, na nową homologację nie miałem zamiaru czekać tylko zrobiłem wrażanie nerwusa u dealera. CO zrobił dealer żeby się mnie pozbyć? Zamienił motocykle :-) Dzięki temu mogłem z czystym sumieniem spojrzeć Żonie w oczy - ten z walnięta homologacją był srebrny (kochanie kup srebrny będzie cie lepiej widać - mówiła)i jednocześnie ostatni w województwie. Więc kupiłem czarny (taki jaki ja chciałem od początku)

U-47
0 x

Awatar użytkownika
yuraS
Klubowicz
Posty: 484
Rejestracja: 27 gru 2015, 21:39
Multipla: 1.9 JTD 2003 r
Lokalizacja: Turek
x 16

Re: Urzeknie Was moja historia ;)

#4 Post autor: yuraS » 27 sty 2017, 13:42

Dobrze , że to się udało załatwić . Ale zamieć niezła . Fajnie że napisałeś to wszystko , będzie już sytauacja wyjaśniona jak ktoś by chciał takiego kupić .
0 x
laguna I -1.8 ; laguna I -1.8 16v kombi ; Punto II 1.8 16v HGT; Twingo I -1,2 ; Grande Punto 1,4 ; Linea 1,4 ; Nissan 350z ; Citroen C4 grand picasso 1.6 HDI ; Grand Espace IV 2.0DCI ; MK1 1,6 ; MK2 1,6; MK1 1,9 :)

Awatar użytkownika
Darraz
Klubowicz
Posty: 5467
Rejestracja: 21 gru 2009, 14:56
Multipla: BYŁA :-(
Lokalizacja: MOSINA
x 111

Re: Urzeknie Was moja historia ;)

#5 Post autor: Darraz » 27 sty 2017, 19:21

Gratuluję wytrwałości i doprowadzenia sytuacji do pożądanego finału :-)
0 x
tel. 691 780 705

Awatar użytkownika
jarki
Posty: 5
Rejestracja: 25 gru 2016, 12:33
Multipla: JTD 120 Km 2007
Lokalizacja: Stróże Nowy Sącz
x 1
Kontakt:

Re: Urzeknie Was moja historia ;)

#6 Post autor: jarki » 29 sty 2017, 19:55

Koszty nie były zbyt duże szczerze mówiąc. Zapłaciłem 150 zł za "przeróbkę" auta (bo była czysto teoretyczna) i 250 za rzeczoznawce, a potem to już przegląd 180 i rejestracja. Ale dał bym i tysiąca żeby nie musieć tego wszystkiego przechodzić. Jezdzić zarejestrowanym na 3 osoby nie chciałem bo jestem kierowcą zawodowym a 2 osoby więcej w samochodzie to już utrata prawa jazdy. Kontrole rzadkie ale ... przed chwilą miałem pierwszą ;). (prawy tył zgasł).
Ogólnie jeśli ktoś przeczytał ten post i będzie miał podobną sytuację to ucząc się na moim przykładzie może załatwić to w tydzień :)
Pozdrawiam
0 x

Awatar użytkownika
malymaly
Klubowicz
Posty: 1121
Rejestracja: 14 gru 2011, 00:03
Multipla: JTDm, 120 KM 2006/ DGC 3,6 '15
Lokalizacja: Bytom
x 17

Re: Urzeknie Was moja historia ;)

#7 Post autor: malymaly » 30 sty 2017, 21:26

Haha o ja pierdziu... Dobrze, że z fabryki wyszła jako osobówka, bo by było !@#$%^&*
Fajnie, że dałeś radę. Gratuluję. Uzupełnij profil i do zobaczenia na zlocie:)
0 x

adam1972
Posty: 1196
Rejestracja: 10 gru 2016, 21:50
Multipla: jtd115 KM,2004
Lokalizacja: chorzów
x 52

Re: Urzeknie Was moja historia ;)

#8 Post autor: adam1972 » 30 sty 2017, 22:05

pełen szacun kolego za cierpliwość dążenie do celu widać warto było na pewno mulcia ci się odwdzięczy że tak o nia walczyłeś pozdrawiam serdecznie
0 x

jbond
Posty: 103
Rejestracja: 19 maja 2014, 15:17
Multipla: Multipla 2001 1.6 CNG
Lokalizacja: Gdynia
x 2

Re: Urzeknie Was moja historia ;)

#9 Post autor: jbond » 31 sty 2017, 19:16

W moim przypadku, taka rejestracja była by na"rękę"
Bo auto mogło by dostać Vat1.

Ale jak ja Wam w końcu opowiem moją historię z moim MC gaywerem który przerabia Mulitiple, to się za głowę zlapiecie.
Sprawa od 5 miesięcy jest w toku, generalnie pogodzilem się z sytuacją, traktuję ja w kategorii żartu :lol:
0 x

Awatar użytkownika
samul2
Klubowicz
Posty: 2852
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:40
Multipla: M-JET 1,9/16v oraz BUSSO V6
Lokalizacja: ŁÓDŹ
x 232

Re: Urzeknie Was moja historia ;)

#10 Post autor: samul2 » 31 sty 2017, 20:22

jbond pisze:Ale jak ja Wam w końcu opowiem moją historię z moim MC gaywerem który przerabia Mulitiple, to się za głowę zlapiecie.
Sprawa od 5 miesięcy jest w toku....
Co on buduje tyle czasu? To będzie chyba coś niesamowitego :shock: Dawaj foty, bo czekamy.
0 x

ODPOWIEDZ