Obrazek

Wymiana fotela kierowcy

Przykłady gotowych usprawnień
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
miszczu77
Admin
Posty: 2589
Rejestracja: 21 gru 2009, 18:18
Multipla: Doblo 2006 1.9 Multijet 120KM
Skype: miszczu77
Lokalizacja: Łódź
x 84

Wymiana fotela kierowcy

#1 Post autor: miszczu77 » 23 paź 2010, 22:31

Jak wiadomo, fotele w Multipli nie należą do najbardziej ergonomicznych. Oczywiście są ich zwolennicy, ale niestety trzymanie boczne mają praktycznie zerowe, a siedzisko nie jest specjalnie długie, co niestety jest niewygodne dla wyższych osób. W związku z tym postanowiłem wymienić swój fotel.

Uwagi:
  • fotele w Multipli są niestety dosyć wąskie, w związku z tym nie każdy fotel, który nam się podoba, będzie pasował (siedzisko ma około 50 cm szerokości i dużo szersze nie wejdzie);
  • do operacji został wykorzystany fotel Recaro z forda mondeo, montaż foteli z innych marek samochodów (lub nawet z innego forda) może przebiegać w zupełnie inny sposób;
  • moim celem jest bardziej pokazanie sposobu demontażu starego fotela, ponieważ montaż nowego może przebiegać w różny sposób.
  • aby ułatwić sobie pracę, można wyjąć fotel kierowcy i wziąć go do domu/warsztatu, a w jego miejsce zamontować fotel prawego pasażera (mocowania pasują), tylko trzeba pamiętać o przykręceniu mocowania pasa bezpieczeństwa (w fotelu jest nagwintowany otwór pod mocowanie pasa).
Trudność:
  • 3/5
Potrzebny czas:
  • trudno wyczuć, w sprzyjających warunkach powinien wystarczyć jeden dzień pracy (mnie to zajęło ze dwa tygodnie, ale miałem duże przerwy).
Potrzebne narzędzia i materiały:
  • fotel "dawca";
  • zestaw typowych narzędzi;
  • nasadowy klucz 16;
  • klucz torx (gwiazdkowy) w rozmiarze bodajże 40 lub 50;
  • impulsator kinetyczny z naprowadzaniem trzonkowym (znaczy się młotek);
  • białe rękawiczki (jak ktoś lubi) :).
Demontaż zaczynamy od zdjęcia plastików z tyłu fotela:
Obrazek

Następnie odkręcamy cztery śruby mocujące fotel do podłogi (przyda się nasadowa "16");
Obrazek

Fotel możemy już wyjąć, ale należy pamiętać o odpięciu kostki od podnoszenia i opuszczania fotela. Tak to wygląda po wyjęciu fotela.
Obrazek

Po wyjęciu fotela zdejmujemy z niego wszystkie plastikowe osłony. Odkręcamy mocowanie pasa. Zdejmujemy gąbkową część siedziska z obiciem (mocowana jest na wcisk gumową uszczelką).
Obrazek

Obrazek

Odkręcamy za pomocą klucza torx blaszaną część siedziska (miejsca śrub widać powyżej). Należy pamiętać o odpięciu wtyczki przełącznika od regulacji wysokości oraz linki od regulacji pochylenia oparcia.

Następnie odkręcamy z obu stron kluczem oczkowym "11" oparcie fotela:
Obrazek

Zostaje nam już tylko podstawa fotela, do której będziemy mocować nowy fotel.
Obrazek

Blaszane siedzisko fotela, który zakupiłem należało zmodyfikować za pomocą młotka, ponieważ po pierwszych przymiarkach okazało się, że jest za wysoko. Nie musi być to reguła, ale u mnie tak było. Następnie siedzisko przymocowałem do fabrycznych otworów do podstawy fotela.

Oparcie natomiast zamocowałem przy pomocy blachy 4 mm, która stanowiła przejściówkę między oryginalnymi otworami i otworami w nowym oparciu.
Obrazek

Obrazek

Montaż przebiega w podobny sposób, co demontaż. W moim przypadku zostaje jeszcze do zrobienia podłączenie podgrzewania fotela oraz dorobienie plastików osłaniających śruby.

Całość prezentuje się tak:
Obrazek

Wykonanie i opracowanie: miszczu77

Podziękowania:
adamx8 - za inspirację;
samul2 i kowsik - za pomoc w demontażu.
0 x

ShaMaN
x 4

Re: Wymiana fotela kierowcy

#2 Post autor: ShaMaN » 26 paź 2010, 03:52

Usunięte przez autora
Ostatnio zmieniony 3 lut 2011, 21:21 przez ShaMaN, łącznie zmieniany 1 raz.
0 x

Awatar użytkownika
miszczu77
Admin
Posty: 2589
Rejestracja: 21 gru 2009, 18:18
Multipla: Doblo 2006 1.9 Multijet 120KM
Skype: miszczu77
Lokalizacja: Łódź
x 84

Re: Wymiana fotela kierowcy

#3 Post autor: miszczu77 » 26 paź 2010, 16:13

ShaMaN pisze: 1 - funkcja podnoszenia i opuszczania fotela nadal działa?
2 - można bez przeszkód regulować nachylenie oparcia fotela?
3 - oryginalny zagłówek Multipli pasuje do nowego fotela?
4 - zmniejsza się przestrzeń pomiędzy pierwszym i drugim rzędem siedzeń?
5 - możliwe jest przy zamkniętych drzwiach zaciągnięcie hamulca ręcznego?
6 - podczas jazdy po 75 stopniowym zakręcie z prędkością 90km/h nie wypada się z nowego fotela?
7 - komputer nie marudzi, że nie ma jednej poduszki "fotelowej"?
8 - kurtyna powietrzna (boczna, sufitowa) będzie miała dostateczne miejsce na pełne otwarcie podczas wypadku lub kolizji?
1 - tak, cały dół z elektryką zostaje po staremu (ale można zrobić i tak, że cały stelaż przystosuje się z nowego fotela i wtedy wszystko będzie zależeć od jego wyposażenia);
2 - to zależy od fotela, ja u siebie muszę jeszcze zamontować pokrętło z lewej strony, bo było po prawej, ale regulacja będzie
3 - nie wiem, nie sprawdzałem;
4 - nie
5 - tak, ale miejsca jest mniej, niż do tej pory.
6 - nie wiem, jeszcze nie próbowałem, ale trzymanie boczne na pewno jest nieporównywalnie lepsze
7 - nie mam poduszek fotelowych, więc nie marudzi, ale pewnie by marudził,
8 - nie mam kurtyny, ale powinna mieć.

Ogólnie większość zależy od tego, jaki fotel się kupi, bo może być tak, że wejdzie bez większych problemów (jak u mnie albo u adama x8). Albo trzeba będzie mocno kombinować. Ja u siebie zauważam, że siedzi się wyżej, niż do tej pory, ale albo się przyzwyczaję, albo na wiosnę coś jeszcze pokombinuję. Montując nowy fotel chciałem zrobić to możliwie jak najmniej inwazyjnie, żeby w razie czego można było z powrotem zamontować fotel po staremu.
ShaMaN pisze:- Czy oryginalne fotele w Multipli są podgrzewane?
Z tego, co wiem, to nigdy nie było podgrzewanych foteli, ale można wyjąć matę grzewczą z innego fotela i zamontować pod tapicerką fotela Multipli. Chyba takie wyjście jest najprostsze, jeżeli zależy ci na podgrzewanych fotelach.
0 x

pawel1812
Posty: 213
Rejestracja: 14 lut 2011, 04:01
Multipla: 1.6 16V 2000 oraz 2003 CNG
Gadu-Gadu: 6877228
Lokalizacja: Gdynia
x 8

Re: Wymiana fotela kierowcy

#4 Post autor: pawel1812 » 14 lut 2011, 04:37

Czy próbował ktoś przełożyć obicie z innego fotela w Multipli na fotel kierowcy? Jak wiadomo fotel ten się najbardziej zużywa, także trudno kupić używkę w dobrym stanie, natomiast fotele tylne oraz prawy bywają w niezłym stanie za nieduże pieniądze.
0 x
Multipla 1.6 CNG 2000 w remoncie od 2017
Multipla 1.6 CNG 2003
CBR600 F4i 2002 na lato

Awatar użytkownika
miszczu77
Admin
Posty: 2589
Rejestracja: 21 gru 2009, 18:18
Multipla: Doblo 2006 1.9 Multijet 120KM
Skype: miszczu77
Lokalizacja: Łódź
x 84

Re: Wymiana fotela kierowcy

#5 Post autor: miszczu77 » 14 lut 2011, 16:38

Fotele mają praktycznie taki sam kształt, więc przełożenie nie powinno stanowić żadnego problemu. Jedynie poduszka w fotelu kierowcy może być problemem, ale zużywa się w sumie tylko siedzisko.
0 x

Awatar użytkownika
samul2
Klubowicz
Posty: 2852
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:40
Multipla: M-JET 1,9/16v oraz BUSSO V6
Lokalizacja: ŁÓDŹ
x 232

Re: Wymiana fotela kierowcy

#6 Post autor: samul2 » 4 kwie 2011, 21:07

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiosna nadeszła to zaczęło się dłubanko i oto mamy kolejne RECARO w Multipli ;)
0 x

ODPOWIEDZ