Obrazek

Elektryczne otwieranie tylnej klapy

Przykłady gotowych usprawnień
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Posty: 81
Rejestracja: 28 gru 2015, 00:55
Multipla: JTD, 110 KM, 2001
Lokalizacja: okolice Częstochowy
x 3

Elektryczne otwieranie tylnej klapy

#1 Post autor: Mikolaj211 » 29 sty 2017, 22:33

Witam, nie udało mi się nic konkretnego znaleźć na forum, więc postanowiłem założyć nowy temat. W naszej multi mamy centralny zamek na cztery drzwi, sterowany jedynie kluczykiem (zakładam, że tak było fabrycznie). Bagażnik otwierany jest "wajchą" koło fotela kierowcy, na linkę. Otwieranie z kluczyka w klapie nie działa (po prostu wkładka uszkodzona). Chciałbym założyć elektryczne otwieranie klapy. Nie wiem jak to działa w MKII, gdzie z tego co wiem jest to seryjnie, ale chyba nie warto tego przerabiać na ten wzór, tylko skorzystać z rozwiązań uniwersalnych.

Chciałbym zastosować tego typu siłownik. Czy ktoś korzysta z czegoś takiego u siebie w aucie? Ogólnie zasada działania jest na tyle prosta, że nie ma tu co nie działać, martwię się o dwie rzeczy:
- czy siłownik uciągnie tą linkę?
- gdzie go zamontować? Nie wiem jak zmieścił by się w okolicy obecnego ręcznego otwierania (które dobrze, żeby jednak zostało na awaryjne wypadki), a tym bardziej gdzie dalej można by go umieścić.

Oczywiście całość miała by przez przekaźnik być podłączona do centralki radiowej (którą też muszę kupić i zamontować), przycisk na desce rozdzielczej byłby tylko dodatkiem.

Będę wdzięczny za wszelkie konstruktywne rady i opinie co do tego rozwiązania.
Pozdrawiam!
0 x

Awatar użytkownika
miszczu77
Admin
Posty: 2586
Rejestracja: 21 gru 2009, 18:18
Multipla: Doblo 2006 1.9 Multijet 120KM
Skype: miszczu77
Lokalizacja: Łódź
x 82

Re: Elektryczne otwieranie tylnej klapy

#2 Post autor: miszczu77 » 30 sty 2017, 22:05

Ja próbowałem kiedyś zamontować w tylnej klapie zwykły siłownik do drzwi i ten był za słaby.
Ten z aukcji powinien być mocniejszy.
Mimo wszystko zamontowanie w okolicach oryginalnej wajchy może się nie udać. Po pierwsze może być mało miejsca, po drugie opory mogą być za duże. Prędzej zamontowałbym pod plastikowym progiem bagażnika. Tam miejsca powinno być więcej. No i podłączenie jest bezpośrednio do blokady, odpadają opory na lince.
Drugą opcją może być zamontowanie w tylnej klapie, chociaż tam miejsca też może być mało.
0 x

Awatar użytkownika
bratmat
Posty: 623
Rejestracja: 12 maja 2013, 18:48
Multipla: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16V
Skype: bratmat
Lokalizacja: Cieszyn
x 8
Kontakt:

Re: Elektryczne otwieranie tylnej klapy

#3 Post autor: bratmat » 30 sty 2017, 22:12

Nie jestem pewien czy to dobry pomysł, ale w oryginale klapa bagażnika po przyciśnięciu przycisku na pilocie nie jest otwierana a jedynie zwalniana blokada. W tylnej klapie jest mikroprzełącznik który dodatkowo umożliwia otwarcie klapy, wydaje mi się że ma takie same działanie jak przycisk koło ręcznego wewnątrz kabiny... Upraszczając przyciśnięcie przycisku na pilocie nie otwiera bagażnika natomiast przyciśnięcie przycisku przy kierowcy oraz z tyłu klapy otwiera klapę. :-) Czy montaż tego siłownika nie spowoduje że przy każdym otwarciu drzwi otworzy się nam także bagażnik ?
0 x

ochroniarz81
Posty: 1242
Rejestracja: 27 gru 2009, 21:48
Multipla: M JET 120 2008
Gadu-Gadu: 7228824
Komunikator Tlen: 506-019-378
Lokalizacja: Oborniki
x 36

Re: Elektryczne otwieranie tylnej klapy

#4 Post autor: ochroniarz81 » 30 sty 2017, 23:57

przycisk w pilocie nigdy nie otwierał klapy a sam przycisk koło ręcznego ma racje bytu jeżeli klapa jest dobrze wyregulowana na odbojniach odskoczy i zwolni zamek wystarczy w tedy tylko podnieść
0 x

Awatar użytkownika
Mikolaj211
Posty: 81
Rejestracja: 28 gru 2015, 00:55
Multipla: JTD, 110 KM, 2001
Lokalizacja: okolice Częstochowy
x 3

Re: Elektryczne otwieranie tylnej klapy

#5 Post autor: Mikolaj211 » 31 sty 2017, 14:35

Dziękuję za wypowiedzi. Chciałbym uzyskać efekt taki, jaki jest (pewnie to zależy od wersji) w Focusie MKI. Jest na pilocie przycisk, który zwalnia zamek, wystarczy lekko podnieść. Efekt taki, jak otworzenie linką z wnętrza w Multipli I. Z tego co wiem, to niektórzy ludzie przy takim rozwiązaniu zakładają na siłowniki dodatkowe sprężyny, wtedy z pilota klapa otwiera się całkowicie, nie trzeba jej wcale dotykać, ale to już tylko taki bajer.

W takim razie bazując na informacjach od mistrza77 muszę rozebrać próg bagażnika i pooglądać, czy tam uda się to zmieścić.

Pozdrawiam.
0 x

ODPOWIEDZ