O HISTORII OKOLIC NAJBLIŻSZEGO ZLOTU ZDAŃ KILKA. PAPRYKA I WĄCHOCK.


Do zlotu pozostało już mniej niż trzy miesiące. Już teraz jednak warto przybliżyć okolicę, w której się spotkamy. Tych, co już zdecydowali się na przyjazd przekonywać do turystycznych wycieczek nie trzeba. Ci, którzy jeszcze się nie zdecydowali być może nabiorą chęci nie tylko do spotkania z właścicielami innych Multipli, ale do poznania ciekawych miejsc w południowej części województwa mazowieckiego.

Zalew Topornia, przy którym znajduje się ośrodek „Marysieńka” jak i kilka innych znajduje się w miejscu dawnej wsi. Obecnie Topornia to  jedna z ulic Przysuchy. W końcu XVIII wieku wieś była częścią prywatnego zespołu przemysłowego zwanego Okręgiem Przysuchy. Rozciągał się w dolinie rzeki Radomki na przestrzeni 5 km. Zespół istniejących tu zakładów zatrudniał w tym czasie 728 osób. Nazwa „Topornia” pochodzi od słowa „topory”, gdyż w czasach powstań listopadowego i styczniowego produkowana była tu broń dla powstańców. Dawny zalew przemysłowy został reaktywowany i stał się znanym ośrodkiem rekreacyjno-wypoczynkowym.

Przysucha leży niceałe 40km na zachód od Radomia. Obecnie żyje w niej około 6,5 tys. mieszkańców. Ślady osadnictwa w okolicach rzeki Radomki wskazują już na pierwsze wieki naszej ery, jednak pierwsza wzmianka o miejscowości Przysucha pojawiła się w XV wieku. Dopiero w końcu XVII wieku dzięki działaniom Antoniego Czermińskiego Przysucha zaczęła się rozwijać. Wykorzystuje on doskonałe warunki naturalne okolicznych terenów, miejscowe złoża rudy żelaza, bogactwo lasów oraz sieć rzeczek i strumieni, buduje rusznikarnię i kilka kuźnic. Do pracy w tych zakładach sprowadza do Przysuchy w 1710 r. dwudziestu czterech wykwalifikowanych rzemieślników z Niemiec i osiedla ich wraz z rodzinami. Osiedlają się tu też Żydzi. W trzeciej osadzie zamieszkiwali Polacy. Połączone osady dały początek miastu, które posiadało trzy rynki – niemiecki, żydowski i polski właśnie. Każda dzielnica miała jednak oddzielne prawa miejskie. W latach siedemdziesiątych XVIII w. osada posiadała wielkie piece hutnicze, rurarnię, tartak, młyny i papiernię. Na rok 1777 w Przysusze istniało 39 domów niemieckich, 85 żydowskich i 29 polskich.

Zlot fanów skutera Suzuki Burgman w roku 2013 – nasz zlot to nie pierwsza motoryzacyjna impreza w „Marysieńce”

Żeby nie przynudzać warto na koniec wspomnieć o osobie Ludwika Skowyry – osoby ważnej w dziejach Przysuchy, który zapoczątkował powstawanie towarzystw spółdzielczych i instytucji kredytowych. W 1918 r. założył w Przysusze pierwszą w Polsce Średnią Szkołę Spółdzielczą. Ten, kto oglądał komedię „Czas surferów” być może właśnie teraz skojarzył wymienione nazwisko z pojęciem „skowyrne”, które pojawiło się w tym filmie. Znaczy mniej więcej tyle, co wyjątkowe, dziwne, fajne, godne uwagi, ładne, niespotykane. Być może takim właśnie taką niesamowitą – skowyrną osobą był właśnie Ludwik Skowyra?

A co było „skowyrne” w filmie „Czas surferów”? Kto nie pamięta może sobie to przypomnieć odtwarzając fragment filmu(kręcony w Poznaniu tak przy okazji nadmienię, przy ulicy Roboczej).

Gorąco zachęcamy do pojawienia się na XIV zloiszczu! To naprawdę nie byle jaka impreza! Jeżeli nie możesz uczestniczyć w nim  „w pełnym wymiarze” – przyjedź chociaż na jeden dzień. „Jednodniowym” zlotowiczom proponujemy sobotę – jest to dzień, w którym dzieje się chyba najwięcej. Pomysłowość uczestników jest duża, aktywni są niemal o każdej porze, więc w piątek i niedzielę również będzie ciekawie.

P.S. Jeszcze słów kilka o papryce. Powiat przysuski a w szczególności gminy Radzanów, Przytyk, Klwów i Potworów to polskie „zagłębie paprykowe”. Stąd pochodzi 80% krajowej uprawy papryki. Dzisiaj okolice wymienionych miejscowości pokryte są labiryntem tysięcy tuneli foliowych, w których rosną różnokolorowe odmiany papryki.

P.S.2 Niewiele ponad 50km na południowy wschód od Przysuchy znajduje się Wąchock (to już woj. świętokrzyskie) – miasto w którym panuje… burmistrz. Sołtys jednak też jest – honorowy. Ciekawe jak wygląda córka sołtysa..?

Na zdjęciu Marek Samsonowski – Honorowy Sołtys Wąchocka foto z portalu www.wachock.pl

Ciekawe linki:
http://www.topornia.pl/
http://www.przysucha.pl/
http://www.gminaprzysucha.pl/
http://www.muzeum-radom.pl/muzeum-o-kolberga/o-muzeum/muzuem-im-oskara-kolberga-w-przysusze/994
http://www.wachock.pl/
http://www.burgmania.net/index.php?option=com_content&view=article&id=850:relacja-z-ix-ogolnopolskiego-zlotu-maxi-skuterow-burgmania-2013&catid=23&Itemid=135&lang=pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *