XIII ZLOT W SERCU KASZUB


W dniach 4-6.10.2013r. we Wdzydzach Kiszewskich odbędzie się kolejny ogólnopolski zlot właścicieli i miłośników Fiata Multipla. Tej jesieni gościmy na Kaszubach – miejmy nadzieję, że pogodnych. W roku 2011 w dniach 4-6 października było słonecznie a temperatura oscylowała w okolicach 20 stopni celsjusza. W zeszłym roku natomiast nie przekraczała 10 stopni, było deszczowo. Miejmy nadzieję, że w tym roku aura znów dopisze.
Nie będziemy zdradzać jakie atrakcje „turystyczne” czekać nas będą podczas zlotu, jednak kilka zdań o Kaszubach napisać warto, ponieważ jest to region niezwykle ciekawy.

 

Jezioro Wdzydze, nad którym położona jest miejscowość leży na terenie Borów Tucholskich. Akwen obejmuje aż pięć położonych ze sobą jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Na jeziorze znajdują się duże wyspy w tym zamieszkany Ostrów Wielki.

Piękno jeziora i pobliskich terenów podziwiać można z wieży widokowej połozonej na terenie stanicy wodnej PTTK. Ma ona 36 metrów wysokości. Do dyspozycji turystów są trzy platformy widokowe, z których, w sezonie letnim, można korzystać całą dobę.


We Wdzydzah Kiszewskich znajduje się również Kaszubski Park Etnograficzny – skansen, w którym zgromadzono ponad 40 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub oprócz pasa nadmorskiego. Muzeum powstało w 1906 roku jako pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Urządzone zostało w XVIII-wiecznej podcieniowej chałupie wykupionej od miejscowego gospodarza Michała Hinza za sprawą osiadłych w tej wsi, w latach 90-tych XIX stulecia, Teodory i Izydora Gulgowskich.Ich wszechstronne zainteresowania i wieloletnia, wytrwała praca zaowocowała odkryciem zapomnianych źródeł kaszubskiej sztuki ludowej i twórczości rzemieślniczej, przywracając jej dawną świetność i zapewniając szeroką popularność.

W promieniu 50 km od Wdzydz znajduje się sporo atrakcji. Między innymi są to:

• Szymbark – jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na Kaszubach gdzie znajduję się najdłuższa deska świata, „Dom do góry nogami”, Dom Sybiraka, bunkier z czasów II wojny światowej, stół Wałęsy, Małpi Gaj i wiele innych (33km)

• Wejście na wieżę widokową w Wieżycy tzw. „kaszubski Olimp”(33km)

• Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie (48km)

• Ogród botaniczny w Gołubiu (32km)

• Kalwaria Gielewska we Wielu (23km)

• Zakład porcelany Stołowej Lubiana w Łubianie(17km)

• Zamek Krzyżacki w Bytowie(40km)

• Skansen parowozów w Kościerzynie(18km)

• Ferma Strusi w Garczynie(26km)

• Aqua Centrum w Kościerzynie

• Muzeum w Ratuszu w Kościerzynie, odnowiony Rynek Kościerski

• Zespół Poklasztorny i Muzeum w Kartuzach (50km)

• Kamienne Kręgi w Węsiorach (37km)

• Kamienne Kręgi w Odrach koło Czerska (38km)

• Kaszubski Park Miniatur –Mirachowo –Strysza Buda(51km)

• Akwedukt w Fojtowie koło Człuchowa (51km)

• Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (27km)

Niestety nasz zlot nie trwa cały tydzień i nie będziemy w stanie zobaczyć większości z wymienionych miejsc. Można jednak przyjechać dużo wcześniej lub zostać po zlocie… albo wrócić na Kaszuby latem.

Kaszuby to nie tylko ciekawe miejsca ale również kultura, zwyczaje. Kaszubi są grupą etniczną o silnym poczuciu odrębności kulturowej i językowej. Język kaszubski (po kaszubsku kaszëbsczi jãzëk) jest językiem z grupy zachodniosłowiańskiej języków słowiańskich, którym posługuje się w Polsce na co dzień ponad 50 tys. Kaszubów. Istnieje w Polsce kilkadziesiąt szkół, w których dzieci uczą się kaszubskiego, a od 2005 roku istnieje możliwość zdawania z niego egzaminu maturalnego.

Tak na wszelki wypadek te załogi, które dojadą na zlot mogą nauczyć się tekstu, który jest na powyższej ilustracji a brzmi następująco:
„To je krótci, to je dludzi. To kaszebska stolëca. To sa basë, to sa skrzypci. To oznôczô Kaszeba. To je rydel, to je tycz. To sa chojnë, widly gnojne. To je prosté, to je krzëwé. To je tylne kolo wozne. To sa hôci, to sa ptôci. To sa prusci póltrojôci. To je kleka, to je wól. To je cale, a to pól. To je male, to je wieldzi. To sa instrumenta wszelci”.
By może znajomość tego tekstu do czegoś się przyda… (zwłaszcza jak zagra muzyka).

Zwyczajem kaszubskim, słynnym na cały kraj, choć niezwiązanym z rytmem czasu, jest zażywanie tabaki, czyli tytoniowego proszku. Każdy wielbiciel tabaki miał – lub mógł mieć – swój własny przepis na nią, bo tabakę produkowano w domowych „laboratoriach”. Mężczyźni na znak osiągnięcia dojrzałości otrzymywali w prezencie od ojców tabakiery z rogu. Kaszubi nazywają tabakę „diobelsczim zelskem”. Legenda głosi, że diabeł zasiał na Kaszubach dziwne zielsko, by zawładnąć duszą pewnego gbura. Ten zawarł z diabłem pakt, w którym stawką była dusza. Jeśli nie zgadnie prawidłowej nazwy zielska, utraci duszę. Jeśli zgadnie – diabeł zostawi mu zasiane zielsko. Nie wiadomo, jakby się losy gbura potoczyły, gdyby nie jego żona, która podstępem dowiedziała się od diabła, że owo zielsko to tabaka. Gbur zachował duszę a Kaszubi – tabakę.

Wszystkich właścicieli i miłośników Fiata Multipla serdecznie zapraszamy na zlot w sercu Kaszub !
Naszą bazą będzie zespół domów wczasowych HELENA – DANUTA – GABRIELA, poniżej link do strony internetowej ośrodka:
http://www.helena.kaszuby.pl/

Ciekawe linki:

http://lot-sercekaszub.pl/
http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/
http://szwajcariakaszubska.eu/
http://www.centrum-kaszubskie.pl/
http://www.wdzydze-stanica.pl/
http://naszekaszuby.pl/
http://www.kaszuby.org/
http://zmyslykaszub.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *