Zlot nad Jeziorem Żywieckim już niebawem!


Pewnie jeszcze dziś wielu z nas dobrze pamięta zeszłoroczny zlot nad Zalewem Topornia, czy też drugi już zlot we Wdzydzach Kiszewskich. Tym razem już 29 maja spotkamy się na południu Polski – nad Jeziorem Żywieckim. Szykuje się naprawdę spora impreza, gdyż na naszym forum chęć przybycia wyraziło już 50 załóg, a na pewno znajdą się też tacy, którzy na wyjazd zdecydują się w ostatniej chwili.
Naszą bazą wypadową będzie ośrodek wypoczynkowy „Neptun”, który położony jest nad Jeziorem Żywieckim w miejscowości Zarzecze, z której do Żywca jest zaledwie kilka kilometrów. Stamtąd będziemy mieli możliwość wybrać się na wspólną przejażdżkę, by poznać najbliższą okolicę.
NEPTUNrzut_ptaka_1
Gdzie tym razem wybierze się kolumna Multipli? Kotlina Żywiecka jest jest jednym z piękniejszych miejsc w Polsce. Raczy nas nie tylko pięknymi widokami, lecz również bogatą historią.
Cofnijmy się zatem do roku 1856 kiedy to z inicjatywy księcia cieszyńskiego Albrechta Fryderyka Habsburga powstał browar. Żadne inne miasto nie jest chyba tak bardzo mocno kojarzone z browarem i piwem jak właśnie Żywiec – stąd o nim już teraz.
 Już kilkanaście lat później żywiecki browar stał się największym w Galicji i ciągle się rozwijał. Nawet podczas II Wojny Światowej nieustannie warzono w nim piwo, choć oczywiście na potrzeby III Rzeszy. Mimo, że u schyłku wojny Niemcy wycofując się zniszczyli w Żywcu niemal wszystkie ważniejsze obiekty, browar ocalał.
Browar w Żywcu na początku XX wieku (źródło: Wikipedia)
Obecnie Browar należy do holenderskiego koncernu Heineken a dużo więcej o jego historii można dowiedzieć się odwiedzając Muzeum Browaru Żywiec, które funkcjonuje już niemal 9 lat, a składa się z 18 sal obejmujących powierzchnię ponad 18 tys.m2.
Żywiec jednak to nie tylko browar. Najcenniejsze zabytki skupiły sie w pobliżu Rynku – wspaniała konkatedra Narodzenia NMP w Żywcu (ul. Zamkowa) z połowy XV wieku oraz baszta. Tuż obok stoi zamek w Żywcu (ul. Zamkowa 2, Muzeum Miejskie) – tzw. Stary Zamek i Pałac Habsburgów (ul. Zamkowa), tzw. Nowy Zamek. Niedaleko Rynku w Żywcu warto podejść do zabytkowego kościółka Św. Krzyża na ulicę Stefana Batorego. Ten gotycki kościół urzeka swą urodą.
Żywiec przyciąga turystów swoim bogactwem i różnorodnością. Swoje miejsce odnajdą tutaj wczasowicze, miłośnicy sportu i aktywnego wypoczynku oraz ceniący zabytki i sztukę. A wszystko to w urokliwych stronach, w otoczeniu gór i ,,Beskidzkiego Morza” oraz z kuflem pysznego piwa w dłoni.
Prócz atrakcji turystycznych uczestników zlotu czekają również ciekawe konkursy o tematyce nie tylko motoryzacyjnej a dla członków klubu poraz trzeci już na zlocie – loteria BILEXU. Łódzki dealer Fiata poraz kolejny już będzie z nami oferując w swoim sklepiku części i akcesoria dla naszych pojazdów w bardzo atrakcyjnych cenach.
bilex-logo
W związku z obecnością BILEXu jest też spora szansa, że pojawi się również TUNAP, który także już dwukrotnie gościł na naszym zlocie. Będzie też nowość – mobilna samochodowa myjnia parowa. To z pewnością nie wszystkie atrakcje, które spotkają nas nad Jeziorem Żywieckim. Chcecie poznać je wszystkie doskonale się przy tym bawiąc? Przyjedźcie na zlot!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *