20 ZLOT – CO WARTO ZOBACZYĆ PO PRZYJEŹDZIE W ŚWIĘTOKRZYSKIE? 4


Do jubileuszowego zlotu właścicieli i miłośników Fiata Multipla pozostało niewiele ponad trzy miesiące. Tylko do końca marca ośrodki, które nas goszczą przyjmują listy uczestników. Później wolne miejsca zostaną dostępne dla osób nie związanych z naszym spotkaniem, dlatego warto już teraz zdecydować o tym, żeby pojawić się na zlocie numer 20 i świętować tak dużą ilość wspólnych spotkań, powspominać ludzi i miejsca, w których byliśmy.

Nie po raz pierwszy będziemy w województwie świętokrzyskim. Część z nas pamięta zapewne deszczowy zlot w Toporni, który odbył się w czerwcu 2014 roku. Tym razem przyjdzie nam pojechać jeszcze trochę ponad 100 km na południe na peryferie Staszowa. Tam, nad Dużym Stawem znajdują się nasze ośrodki. W programie zlotu będzie kilka miejsc, które odwiedzić warto i bardzo będziemy Was zachęcać do tego, żeby uczestniczyć w każdym wyjeździe. Jeżeli znajdziecie jednak czas i chęci – możecie jeszcze intensywniej eksplorować najbliższe okolice, a jest co oglądać. Poniżej kilka ciekawych propozycji.

Na początek Ostrowiec Świętokrzyski. Jest oddalony od Staszowa o 50 kilometrów. To sporo, jednak dla pokazania się w mieście zamieszkiwanym przez około 70 tysięcy mieszkańców i to w samym Rynku warto pokonać trochę dłuższą niż zwykle trasę. W Ostrowcu warto wejść do Muzeum Krzemionki. Kopalnie krzemienia funkcjonowały w tych rejonach już kilka tysięcy lat temu. Dla zmęczonych podróżą, wrażeniami czy poprzednim dniem polecamy Bunkier SPA. Nie wchodzimy jednak głębiej w ten temat, bo Bunkier nie jest przecież sponsorem tego artykułu. W Ostrowcu znajduje się budynek najstarszej w Królestwie Polskim cukrowni, obecnie już nieczynnej.

Jeszcze ciekawiej jest w niedalekiej okolicy. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (23km od Staszowa), który zbudowano w XVII wieku ucierpiał już podczas potopu Szwedzkiego. Najeźdźcy wywieźli całe bogate wyposażenie budowli. Już pod koniec XVIII wieku zamek był piękną, ale jednak ruiną. kolejni właściciele nie podjęli próby odrestaurowania zamku. W podziemiach zamkowej wieży znajduje się do dziś źródełko dające wodę o nazwie Krzyżtopożanka mającą wyjątkowe własności smakowe a nawet lecznicze.

Całkiem niedaleko znajduje się też Sandomierz (50km). Jedną z głównych atrakcji Sandomierza jest powstała w 2 połowie XIV wieku Brama Opatowska. Wieża powstała z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego ma 33 metry wysokości. Na jej szczyt prowadzi około 130 schodów. To jeden z najczęściej odwiedzanych obiektów zabytkowych w mieście. Kto dysponuje większą ilością czasu, może odbyć trwającą blisko cztery godziny wycieczkę „Na tropie ojca Mateusza”. Odwiedzający mogą zobaczyć z bliska miejsca, w których powstawał serial. Koniecznie należy pospacerować po klimatycznej starówce z ratuszem.

Tylko 25 kilometrów trzeba pokonać, żeby sprawić dużą radość dzieciom. W Pacanowie znajduje się Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. „Bajkowy Świat” to unikalna ekspozycja, łącząca najnowsze zdobycze technik multimedialnych z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi. To stworzona specjalnie z myślą o dzieciach wspólna podróż przez baśniowe krainy – pełna obrazów, dźwięków, barw, zaskoczeń. Ekspozycja uczy przez zabawę i poznawanie baśniowych fabuł. Umacnia wiarę dziecka w zwycięstwo dobra nad złem i nieuchronną karę dla tego co podłe i podstępne. Pomyślcie o wcześniejszej rezerwacji biletów online!

Busko-Zdrój natomiast to propozycja dla tych, którzy po zlocie poczują się słabo, ale będą mogli zostać dłużej. W tym mieście od setek lat znanym ze swoich uzdrowisk na pewno będzie można odbudować utracone podczas weekendu siły.

„Zlotowe” okolice są oczywiście o wiele bogatsze w ciekawe miejsca a tu opisaliśmy kilka. Sami wybierzcie co chcecie zobaczyć. Mozna też być pewnym, że w planie naszej imprezy znajdzie się czas na zobaczenie naprawdę atrakcyjnych miejsc.

Szczegóły na naszym forum:

http://multiplaklub.pl/forum/viewtopic.php?f=38&t=6085

Tutaj natomiast znajduje się wątek dotyczący rezerwacji. Wolnych miejsc coraz mniej!

http://www.multiplaklub.pl/forum/viewtopic.php?f=38&t=6089

Zapraszamy!

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarzy do “20 ZLOT – CO WARTO ZOBACZYĆ PO PRZYJEŹDZIE W ŚWIĘTOKRZYSKIE?