Multipla – praktyczna nie tylko dla rodzin z dziećmi


Fiat Multipla – rodzinny pojazd typu van, praktyczny, ale niepopularny przez swój wygląd. Z pewnością oryginalny. Auto niewątpliwie niedoceniane, ale czy przez wszystkich? Śledząc różne informacje pojawiające się w mediach a szczególnie w internecie śmiało można stwierdzić, że Multipla to pojazd, który przyciąga do siebie ludzi… łamiących prawo!

Nikt nie słyszał o „dokonaniach” osób za kierownicą tego modelu Fiata? Przytoczę parę ciekawych przypadków i nie będą to kolizje czy wykroczenia, których przyczyną było przekroczenie prędkości. Używając włoskiego vana można „zderzyć się” z naprawdę poważnym paragrafem.

kryminał1

Zacznę od przypadku, który zdarzył się trzeciego października 2008 roku. Tego dnia do kontroli celnej wytypowano Fiata Multiplę kierowanego przez Antona L – obywatela Białorusi. W wyniku szczegółowej rewizji okazało się, że praktycznie każda wolna przestrzeń nadwozia samochodu została wykorzystana do ukrycia nielegalnych papierosów. Funkcjonariusze ujawnili m.in. w progach, podsufitce i podszybiu pojazdu łącznie około 1000 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Nielegalny towar oraz samochód przystosowany do przemytu został zajęty przez polskich celników.

Prawie 3 lata wcześniej pani Aida P. – obywatelka Litwy chciała wjechać do Polski przez przejście graniczne w Zosinie nie zgłaszając do oclenia 60 720 sztuk  papierosów marki LM, które były ukryte w pojeździe.  Upakowanie tak dużej ilości papierosów było możliwe dzięki podwójnej podłodze, w którą ktoś „wyposażył” Multiplę. Aida P. tłumaczyła, że samochód pożyczyła od swojego przełożonego i nie wiedziała, co zostało ukryte w środku auta. Celnicy nie uwierzyli turystce i wszczęli dochodzenie w sprawie o przestępstwo skarbowe, do którego na poczet grożącej podróżnej kary zabezpieczono samochód.

kryminał3

Zostawmy papierosy i naszą wschodnią granicę. W słonecznej Italii (we wrześniu 2009) pewien właściciel sklepu zoologicznego przewoził w swojej Multipli… 1700 (słownie: tysiąc siedemset) zwierząt: kameleony, żółwie morskie i japońskie wiewiórki oraz inne okazy, kupione w Neapolu. Taka ilość zwierząt nie mogła oczywiście być przewożona w odpowiednich warunkach, dlatego kierowcy zarzucono znęcanie się nad zwierzętami.

kryminał4

Zwierzęta i Multipla są również „bohaterami” wydarzenia z marca tego roku. 40 szczeniąt różnych ras (m.in. buldogi, maltańczyki czy szpice) było przewożonych na pokładzie Fiata Multipla przez trzy osoby (zapewne siedzące w pierwszym rzędzie), których nazwiska były już w policyjnych kartotekach. Samochód zatrzymano w okolicach Wenecji. Zwierzęta pochodzące z nielegalnego obrotu, wiezione ze Słowacji miały przynieść dochód w wysokości kilkudziesięciu tysięcy euro. Zamiast zysku sprawcom grozi potężna grzywna a nawet 3 lata pozbawienia wolności.

kryminał2

Po „wizycie” we Włoszech wróćmy do naszego kraju. W miejscowości Woźniki pewien policjant będący pod wpływem alkoholu miał zamiar rozjechać swoich kolegów „po fachu”. Sytuacja była ciekawa, zacytuję tu część artykułu:

„26 kwietnia 2010 roku nad ranem oficer dyżurny komendy w Lublińcu otrzymuje zgłoszenie, że przed posesją w Woźnikach wjazd tarasuje fiat multipla. Wewnątrz auta śpi na siedzeniu kierowcy mężczyzna i w żaden sposób nie można go dobudzić. Oficer wysyła na miejsce zdarzenia patrol. Policjant i policjantka jadą do Woźnik oznakowanym radiowozem. Na ulicy Asfaltowej natykają się na fiata multiplę. W stacyjce nie ma kluczyków, za to za kierownicą śpi mężczyzna. Policjanci pukają w szybę, usiłując dobudzić kierowcę. Po kilku próbach wreszcie kierowca fiata otwiera oczy i drzwi auta. Czuć od niego alkohol. Tłumaczy, że to nie jego samochód, przywiózł go kolega, zostawił i sobie poszedł. Próbuje nawet do niego się z komórki dodzwonić. Bez skutku. Policjanci proszą o dokumenty. Kierowca wchodzi na tylne siedzenie multipli, sięga do komórki i pokazuje… legitymację policyjną. Zaskoczeni funkcjonariusze, sugerując, że trzeba będzie jechać na badanie alkomatem”.

W tym momencie nietrzeźwy kierowca ruszył autem i potrącił kontrolujących go funkcjonariuszy. Dość szybko odnaleziono porzuconą Multiplę a sprawca zajścia sam zgłosił się na oddział psychiatryczny szpitala w Tarnowskich Górach. Sprawa zakończyła się oczywiście w sądzie.

W kwietniu tego roku białostocka policja zapobiegła wprowadzeniu do obrotu 5,5kg Marihuany. Tym razem kierowcą był Polak – 34 letni mieszkaniec Białegostoku. Podczas kontroli na krajowej „ósemce” policyjny pies wywęszył, że podłoga w Multipli nie jest taka „pojedyńcza” i zawiera w sobie sporo „zielska”.

 

O papierosach raz jeszcze i ponownie o przejściu na granicy z Ukrainą – Zosinie. Tutaj w czerwcu tego roku w butlach, które zazwyczaj albo są puste, albo zawierają gaz ziemny, który służył jako paliwo niektórym odmianom Fiata Multipla celnicy znaleźli ponad półtora tysiąca paczek papierosów. Mężczyzna kierujący Multiplą przyznał się do usiłowania przemytu. Powiedział, że papierosy zamierzał sprzedaż z zyskiem. Grozi mu wysoka grzywna.

Mimo, że Fiat Multipla nie należy do samochodów popularnych i dobrze się sprzedających bywa, że znajdą się chętni, by bez wypisywania umowy kupna – sprzedaży wejść w jej posiadanie. Srebrna, mniej paskudna wersja Fiata Multipla (ta produkowana od 2004 roku) spodobała się rabusiom. We włoskim mieście Imola (tym od toru, na którym odbył się niejeden wyścig F-1, prowincja Bolonia) trzech obcokrajowców (nie wymieniono ich narodowości) ukradło Fiata Multiplę. Kierowca najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do własnych umiejętności i Multipla przekoziołkowała.

kryminał7

Rabusie zostali ranni, jednak przyjazd pogotowia ratunkowego zaalarmowanego przez „miejscowych” nie był im na rękę. Jeden z nich nie był jednak w stanie uciekać z powodu odniesionych obrażeń, został znaleziony w krzakach niedaleko uszkodzonego pojazdu. Zatrzymanie tej osoby wystarczyło, by ująć pozostałych amatorów cudzej własności.

Jeszcze raz wspomnę o butlach na gaz CNG. Nietrudno wykombinować, że narkotyki też doskonale mieścić będą się w ich wnętrzu. W czterech butlach, które znajdują się pod Multiplą napędzaną tym paliwem zmieściło się 96 paczek z marihuaną o wadze 72 kilogramów! Całość na „czarnym rynku” miałaby wartość około 700 tysięcy euro! Multiplą służby celne zainteresowały się zaraz po tym jak zjechała z pokładu promu płynącego z Grecji w porcie w miejscowości Ancona. Kierująca Fiatem kobieta podróżująca z dwójką małych dzieci zadeklarowała, że nie ma nic do oclenia. Jako powód swojej wizyty w Grecji podała ofertę opieki stomatologicznej, z której zdecydowała się skorzystać. Wersji tej nie dał wiary pies, który wyczuł, że prawda jest całkiem inna.

Na koniec najbardziej oryginalny moim zdaniem pomysł przemytników. Na granicy rumuńsko – węgierskiej w miejscowości Nadlac policja zatrzymała obywatela Bułgarii kierującego WIADOMO JAKIM pojazdem, który przewoził w podwójnej podłodze… dwóch obywateli Syrii. Funkcjonalność Multipli nie zna granic… (poniżej link do filmu dotyczący tego wydarzenia):

Być może kierowcy Golfów, Corolli czy Astry popełnili dużo więcej przestępstw, jednak wydaje mi się, że „dokonania” Fiatów Multipla w porównaniu z wymienionymi modelami są całkiem „okazałe”. Przecież model z charakterystycznym „nosem” produkowany w latach 1998-2004 opuścił fabrykę Fiata w ilości zaledwie 122 tysięcy egzemplarzy.

Mimo opisanych powyżej przypadków pewne jest, że Multipla najlepiej spisuje się jednak jako pojazd rodzinny.

Wątek dotyczący kryminalnych wyczynów związanych z Fiatem Multipla znajduje się na naszym forum.

 

Źródła:

http://spedycje.pl/wiadomosci/_wiadomosci/14682/multipla_pelna_przemytu.html

http://www.bialapodlaska.uc.gov.pl/index.php?mod=1&obiekt=515

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Przewozil-1700-zwierzat-niemozliwie-scisnietych-we-fiacie,wid,11523321,wiadomosc.html?ticaid=111113

http://www.repubblica.it/2007/03/gallerie/motori/multipla-arca-noe/multipla-arca-noe.html

http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,11134060,Ale_historia__krewki_policjant_chcial_rozjechac_kolegow.html

http://www.podlaska.policja.gov.pl/?idart=11274

http://ezamosc.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=6933&Itemid=44

http://www.romagnanoi.it/news/cronaca/1186370/Rubano-l-auto-poi-si-cappottano.html

http://www.vivereancona.it/index.php?page=articolo&articolo_id=404868

http://www.gruppotv7.com/ireporter/news/padova/2016/03/03/VENEZIA_CONTRABBANDO_ANIMALI_SALVATI_40_CUCCIOLI_DI_CANE__138816.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *